Kot Sfinks – ciekawostki, info

Koty wspomnianej odmiany zapewne cieszą się sporą popularnością wśród osób lubiących oryginalność. Nie ma się dziwić, pupile pozbawione włosów jednym podobają się mniej a innym bardziej. Odnośnie kynologów kot sfinks jest wynikiem anomalii genetycznych. Tak naprawdę obrazują one wybryk natury. Z skrzyżowania ze sobą zwyczajnych pupili, przyszły na świat wspomniane właśnie bezwłose kocięta.

sfinks
Sfinks – zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Wzbudziło to duże zaintrygowanie ze strony hodowców oraz zapragnęli oni wyhodować na własny użytek odmianę kotów nie wytwarzających okrywy włosowej. Od tamtego czasu mimo wszystko w mieszaniu takich kotów, zaczęto używać również europejskie koty łyse. Robi się tak, ponieważ mieszanie ze sobą jedynie kotów sfinks może powodować uszkodzenia tkanki mięśniowej kociąt.

Wbrew domysłom, kociaki takiej rasy nie sprawiają w mieszkaniu pod żadnym pozorem więcej kłopotów niż pozostałe koty. Wielu ludziom wydaje się, iż kociaki nie posiadające włosa mogą wymagać odpowiednich operacji. Nie jest to poniekąd prawda, z racji gdyż nie wymagają one praktycznie żadnych zabiegów. Kot sfinks może być kotem nad podziw intensywnie przywiązanym do człowieka.

Kocha się bawić ale może charakteryzować się dużym uporem. Jedynym wymaganiem takiego kota, które jest odmienne aniżeli w przypadku pozostałych kotów, jest zapotrzebowanie na specjalny rodzaj karmy a także trochę podwyższoną ciepłotę pomieszczenia. Karma musi zostać znacznie mocniej kaloryczna, ponieważ dzięki temu pupil może dostosować ciepłotę własnego organizmu. Kot jakim jest sfinks musi także unikać mocnego słońca z racji gdyż jego naga skóra może mieć skłonność do poparzeń słonecznych.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/sfinks/

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *